Giresun SGK İl Müdürü Erdal Özdemir'in Prim Borçlarına İlişkin Basın Açıklaması

PAYLAŞ
Kanal 28 TV - Kanal 28

Giresun Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erdal Özdemir, daha önce GSS ve SGK Prim borçlarını yapılandıranların Son ödeme tarihinin 28 Şubat 2019'a kadar uzatıldığını söyledi.

 

          Giresun  Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erdal Özdemir , yaptığı yazılı açıklamada, '7143 sayılı kanuna göre SGK'ya olan sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara, 28 Şubat'a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma haklarının devam edeceğini duyurdu.

         İl Müdürü Özdemir, yapılandırmadan faydalanan işverenlerin istihdam teşviklerinden ve sağlık hizmetlerinden de yararlanmaya devam edeceklerini bildirdi. Borçların yapılandırılmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yİ-ÜFE'ye göre güncellenen borcun peşin veya 2 ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlatan İl Müdürü Özdemir, yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenememiş taksit/peşin ödeme tutarlarını geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat'a kadar ödenebileceğini açıkladı.

        İl Müdürü Özdemir, ayrıca 2018 Aralık ve 2019 Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemesi gereken GSS prim borçlarının da gecikme zammı uygulanmaksızın Şubat sonunda ödenebileceğini kaydetti.

        “Vatandaşlarımız GSS prim borçlarını e-devlet üzerinden veya Kurumumuza müracaat ederek öğrenebilir, 28.02.2019 tarihine kadar başvuru şartı aranmaksızın Kurumumuzla anlaşmalı bankalardan GSS 7143 Yapılandırma Prim Tahsilatı üzerinden peşin veya taksitler halinde ödeyebilirler. Ayrıca, 7143 sayılı Kanuna istinaden borçlarını yapılandıran, peşin ödeme yolunu seçip ödemeyi zamanında yapamayan veya birinci ve ikinci taksiti ödemediği için yapılandırması bozulanlardan, yapılandırmanın bozulmasına neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar(bu tarih dahil)geçen süre için hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılı Şubat ayı sonuna kadar(28.02.2019) ödemeleri şartıyla yapılandırma hakları devam edecektir.”

         Borcu yoktur belgesi alan istihdam teşviklerinde faydalanabilecek… Yapılandırmadan yararlananlara borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını belirten İl Müdürü Özdemir, "Yapılandırma haklarının devam ettiren işverenler borcu yoktur belgesi alabilecek istihdam teşviklerinden yararlanabilecekler" dedi.

        Bağkur'lu sigortalıların hizmet süreleri dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinde yararlanmaya başlayabileceklerini dile getiren Özdemir, hem Bağkur'lu hemde genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının bulunmaması kaydıyla, bu tarihe kadar borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini vurguladı.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN