Sağlık

Kafelerde Maske Kullanımına Dikkat: Çene Altına İndirmeyin, Peçeteye Sarın Kafelerde Maske Kullanımına Dikkat: Çene Altına İndirmeyin, Peçeteye Sarın
Koronavirüs Gözleri Vurdu, Şikayetler Arttı Koronavirüs Gözleri Vurdu, Şikayetler Arttı
Bakan Koca Açıkladı : Düşüş Devam Ediyor Bakan Koca Açıkladı : Düşüş Devam Ediyor
Obezite koronavirüsten ölüm riskini artırıyor Obezite koronavirüsten ölüm riskini artırıyor
Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir
Virüs ile savaşa aromatik destek tavsiyesi Virüs ile savaşa aromatik destek tavsiyesi
Covid-19 salgını sonrası çocuklarda 'kawasaki' hastalığına dikkat Covid-19 salgını sonrası çocuklarda 'kawasaki' hastalığına dikkat
Alerji hastalarına 'korona' uyarısı Alerji hastalarına 'korona' uyarısı
Maske kullanımıyla ilgili uyarı:dezenfekte etmeyin ve tekrar kullanmayın Maske kullanımıyla ilgili uyarı:dezenfekte etmeyin ve tekrar kullanmayın
Uzmanından kalp sağlına karşı alınması gereken önlemler Uzmanından kalp sağlına karşı alınması gereken önlemler
Koronadan korunmak için güneşlenirken de önlem alın Koronadan korunmak için güneşlenirken de önlem alın
Pandemi sürecinde una olan talep 10 kat arttı Pandemi sürecinde una olan talep 10 kat arttı
Koronavirüse Karşı Yerli İlaç Koronavirüse Karşı Yerli İlaç
Ailelere 'çocuk sağlığı' konusunda önemli tavsiyeler Ailelere 'çocuk sağlığı' konusunda önemli tavsiyeler
Covid-19 Tedavisinde Yeni Gelişme Covid-19 Tedavisinde Yeni Gelişme
Yeni alışveriş kriterleri: Ateş ölçümü, maske, gümüş iyon, UV ışınları Yeni alışveriş kriterleri: Ateş ölçümü, maske, gümüş iyon, UV ışınları
Bahar aylarında göz alerjisine dikkat Bahar aylarında göz alerjisine dikkat
Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilmişti organ nakilleri başlıyor Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilmişti organ nakilleri başlıyor
Sağlık Yatırımları İhalesi Yapılıyor Sağlık Yatırımları İhalesi Yapılıyor
'Mutlu oksijen yetmezliği' akciğer esnekliğinden kaynaklanabilir 'Mutlu oksijen yetmezliği' akciğer esnekliğinden kaynaklanabilir
Sağlık Haberleri

Kafelerde Maske Kullanımına Dikkat: Çene Altına İndirmeyin, Peçeteye Sarın

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar 1 Haziran itibariyle 'yeni normal'e döndü. Bu kapsamda şehirlerarası seyahat yasağı kısıtlaması kalkarken, kafeler, restoranlar, çay bahçeleri de hizmet vermeye yeniden başladı. Yaz ayının gelmesiyle birlikte insanlar da tatil planı yapmaya hazırlanıyor.  İstinye Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, normalleşme sürecini değerlendirdi. Kocatürk, 'Çok hızlı bir sürede yeni normale adapte olmaya başladık. Hastalık tamamen bitti gibi davranıyoruz. Dünyadaki son iyileşecek hasta da iyileşmeden bu hastalık bitti diyemiyoruz. Hastalığın bulaşıcılığı hala yüksek. Hastalık hala çok bulaşıcı ve bu yüzden bireysel tedbirlerimizi asla gevşetmememiz lazım' diye konuştu.

Koronavirüs Gözleri Vurdu, Şikayetler Arttı

Karantina sürecinin ilerleyen zamanlarında göz polikliniklerine başvuruların arttığını söyleyen Medicana International İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Apa, Yanma, batma, sulanma hatta bazen odaklanma problemleri gibi şikayetlerde artış yaşandı dedi.

Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir

Vertigo nedenleri arasında en fazla Benign pozisyonel paroksismal vertigo olarak bilinen iç kulak hastalığı sayılıyor. Halk arasında 'kristallerin oynaması' olarak bilinen hastalık, toplumun yüzde 10'unu etkiliyor. 65 yaş üstü kişilerde daha fazla görülen vertigonun bu yaş grubunun yüzde 30'unu etkilediğini ifade eden Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, hastalık hakkında önemli bilgiler verdi. 

Virüs ile savaşa aromatik destek tavsiyesi

Altınbaş Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ebru Özdemir Nath, bitkiler ile tedavinin insanlık tarihi boyunca hep ilgi çektiğini ve büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. İlaç teknolojisinin gelişmediği çağlarda da insanların doğadaki bitkileri farklı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullandıklarını ifade eden Nath 'Günümüzde bütün ülkelerin ortak problemi haline gelen yeni tip coronavirus (Covid 19) nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve virüslere karşı etkili bitkiler daha da önem kazandı' diye konuştu.

Covid-19 salgını sonrası çocuklarda 'kawasaki' hastalığına dikkat

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), özellikle Avrupa'da çocuklarda ölümcül sonuçlara yol açabilen Kawasaki hastalığı benzeri sendromun mercek altına alındığını açıkladı. Açıklamanın Covid-19 salgınının olduğu döneme denk gelmesi, Kawasaki hastalığını yeniden gündeme getirdi. Uzmanlar Avrupa ülkelerinde 'Kawasaki' şüphesi taşıyan çocuk hasta sayısında belirgin bir artış olduğuna dikkat çekerken Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alper Özkılıç, Kawasaki hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Alerji hastalarına 'korona' uyarısı

Dünya genelinde koronavirüs salgını tehlikesi devam ederken, havaların ısınmasıyla birlikte polen alerjisi mevsimi de başladı. Alerji ve astım hastalarının bu süreçte daha dikkatli olması gerektiğini belirten uzmanlar, hapşırık, burun akıntısı, gözde kaşınma gibi temaslar nedeniyle bulaşma riskinin artacağına dikkat çekiyor. Uzmanlar kış aylarında tüm dünyayı etkisi altında bırakan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının bahar aylarının başlamasıyla birlikte alerji ve astım hastalarında endişe yarattığını belirtiyor. Polenlerden etkilenen alerji ve astım hastalarının ev tozlarının da etkisiyle hapşırık nöbetleri geçirdiklerinde koronavirüs kaptıkları korkusu yaşadıklarına dikkat çekiliyor.

Uzmanından kalp sağlına karşı alınması gereken önlemler

Uzmanlar kalp ve damar hastalıklarının, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hala bir numaralı ölüm nedeni olmaya devam ettiğine dikkat çekiyor.Uzmanlar ayrıca erken tanı ile gelişmekte olan hastalıkların gelişme hızını yavaşlatmanın, bu hastalıkların herhangi bir hayati komplikasyona sebep olmadan çok düşük risklerle tedavi edilebilmelerini mümkün kıldığını belirtiyor.Kalp sağlığı uzmanları, bu hastalıklara karşı alınması gereken önlemleri açıkladı.

Pandemi sürecinde una olan talep 10 kat arttı

Buğday-un-ekmek üçlemesinin 10-15 bin yıl öncesine dayanan coğrafyadan içsel bir hareketle pandemi döneminde en önemli besin kaynağı olarak görüldüğünü belirten İHBİR Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Saltık, vatandaşın bu doğrultuda un talep etmesinin çok normal olduğunu söyledi. Saltık, 'Un ve unlu mamul tüketimi bizim genetik kodlarımızda var. İnsanlar bu süreçte ilk olarak un tedarik etmek istediler ve talepler 10 kat arttı. Ama ülke olarak bu durumun da üstesinden geldik. Türkiye un sanayisi üretim, hammadde stoğu ve teslimat konusunda, yılların birikimi olan tecrübesi ile vatandaşlarımıza güzel bir hizmet verdi. Bu süreç bizlerin özgüvenini artırırken, tüketicinin de tedarik noktasında ülkesinde bir sorun yaşamayacağını görmesini sağladı' diye konuştu.

Ailelere 'çocuk sağlığı' konusunda önemli tavsiyeler

Çocuk sağlığı ve hastalıkları çok geniş ve kendi içinde bazı farklılıklar gösteren bir alan. Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü hekimleri çocukların sağlığını ilk günden bu yana korumak adına ailelere uyarılarda bulundu.

Toplam 183 haber.