Yöresel Ürün Tanıtım Projesi

PAYLAŞ


  yöresel ürün projesi  hayata geçiriyor.

Giresun Belediyesi  tarafından hazırlanan ve 2021 yılında DOKAP’a sunulacak olan proje kapsamında, yeni kurulacak tesis içerisinde üretim ve paketleme işlemleri yapılacak.

Bu projeyle birlikte, Giresun’un ürün çeşitliliği desteklenecek ve marka değeri arttırılacak. Şehrin yöresel ürünlerinin tanıtılacağı, çiftçilerin gelir düzeyine katkıların sunulacağı proje kısa süre içerisinde hayata geçirilecek olup, projenin Giresun’a kazanımları şu şekilde hedefleniyor.

Tarımsal üretimde üreticinin de söz sahibi olduğu muhafaza - paketleme - işleme tesislerini oluşturacak örgütlenme modellerinin geliştirilmesi ve markalaşması sağlanacak. Yöresel ürün üreten üreticilere ulaşılarak ürünleri satın alınıp, bu sayede yöresel üretim yapan kırsal kesimde yaşayan kişilerin gelirinde artış amaçlanıyor.

Giresun ilinde yaşayan ama mesleki yeterliliği olmayan kadınlar ve bağlı köylerde yöresel ürün üreten, ama satış imkânı bulamayan çiftçilerin ekonomiye katılması sağlanacak.

Yöresel ürünlerin çeşitlendirilmesi ve markalaşması kapsamında yeni bir istihdam alanı oluşturularak, geliri olmayan kadınların iş gücüne dâhil edilecek.

Üretim yapan, fakat satış imkânı bulamayan yöre halkından satın alınacak meyve ve sebzelerin Yöresel Ürünler Üretim ve Paketleme Tesisi içerisinde üretim yapılacak.

Bölge halkına yeni istihdam alanının da oluşturulacağı yöresel ürün satış merkezleri ile bölgeyi ziyaret eden turistlere yönelik bir cazibe noktası da oluşturulacak.

Giresun’a özgü yöresel ürünlerin tüm Dünya’ya tanıtımı sağlanarak marka değeri yüksek yeni ürünlerin oluşturulması sağlanacak.

Diğer yandan Giresun Üniversitesi Gıda Bölümü öğretim görevlilerinin koordinasyonu ile devam eden proje tamamen bilimsel ve yöresel yöntemlerle sürdürülüyor.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN