Vali Ünlü 'Neler Yapmamız Gerektiğini Biliyoruz'

PAYLAŞ

Giresun Valisi Enver Ünlü, 1–7 Mart Deprem Haftası ve sivil toplum kuruluşu ile AFAD gönüllülerine verilecek olan “Teşekkür Belgesi” takdimi için düzenlenen programına katıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, 2 Mart Salı günü saat 11.00’de İl Emniyet Müdürlüğü Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Konferans Salonu’nda Deprem Haftası nedeniyle “Deprem ve Afet Farkındalık Eğitimi” ve 22 Ağustos 2020 tarihinde İlimizde meydana gelen sel afetinde görev alan STK ve AFAD gönüllülerine “Teşekkür Belgesi” takdimi için bir program düzenledi.

Program; Vali Enver Ünlü, AFAD Başkanlığı Gönüllü ve Bağışçı İlişkileri Dairesi Başkanı Mehmet Akif Can, Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Sahil Güvenlik 73 Komutanı Yüzbaşı Fırat Aslan, İl Müftüsü Muhittin Oral, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Murat Cavunt,  12 Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi, Giresun, Ordu ve Trabzon AFAD Gönüllüleri ile online olarak; Kaymakamlarımız, İlçe Belediye Başkanlarımız, İlçe Jandarma Komutanları ve İlçe Emniyet Müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Giresun’da 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen sel afeti sürecinde gerçekleştirilen afet anı müdahale ve arama kurtarma çalışmalarında göstermiş oldukları üstün gayret, fedakârlık, mesleki becerileri ve insani hassasiyetinden ötürü İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından 866 Sivil Toplum kuruluşu üyesi ve 117 AFAD gönüllüsü olmak üzere 983 kişiye “Teşekkür Belgesi” Verildi.

Teşekkür belgeleri, Vali Enver Ünlü tarafından temsilen; 866 kişi adına Sivil Toplum kuruluşu temsilcilerine, 117 AFAD Gönüllüsü adına ise Giresun, Ordu ve Trabzon illerinden katılan 12 AFAD Gönüllüsüne takdim edildi.

Programda, Deprem Haftası nedeniyle, Giresun AFAD Şube Müdürü Göksel Elifoğlu tarafından katılımcılara “Deprem ve Afet Farkındalık Eğitimi” konulu bir sunum yapıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Ünlü, “Toplumumuzda deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı daima hazırlıklı olunması amacıyla, ülkemizde her yıl 1–7 Mart tarihlerini “Deprem Haftası” olarak idrak ediyoruz” diyerek, Türkiye olarak, hem depremin hem de diğer afetlerin etkisi altında kalan bir coğrafyada yaşadığımıza dikkat çekti.

VALİ ÜNLÜ “NELER YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ”

Vali Ünlü” Yakın tarihte Milletçe yüreğimizi acıtan; 22 Ağustos’ta ilimizde yaşanan sel felaketi ve Elazığ ile İzmir depremleri bir kez daha göstermiştir ki doğal afetlerin etkisini azaltmak, kayıpları en aza indirmek, toplumun her ferdinin ve her kesimin kuşkusuz iyi bir eğitim alması ile mümkün olacaktır.

Şuan için doğal afetlerin önüne geçmemiz mümkün değil ancak afetlere hazırlık yaparak ve gerekli önlemleri alarak uğrayacağımız zararları en asgari seviyeye çekmemiz mümkün. Depremin ne zaman, nerede olacağını bilmiyoruz ama neler yapmamız gerektiğini biliyoruz ve yapabiliriz.

Eğitimde atılan her bir adım, vatandaşlarımızın duyarlılık bilincini, yaratıcılığını, hızlı ve akılcı düşünme güdüsünü, doğal yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek için gereken gücü artırmaktadır” dedi.

“BİN 346 KİŞİYE TEMEL AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ VERİLDİ”

Giresun İl genelinde eğitici adayı eğitmenleri başta olmak üzere, muhtarlar, AFAD gönüllüleri ve diğer kurum personelleri olmak üzere toplamda 1346 kişiye “Temel Afet Bilinci Eğitimi” verildiğini açıklayan Vali Ünlü “Gencinden yaşlısına toplumumuzun her ferdinin afet ve acil durumlar konusunda bilinçli hale gelmeleri, karşılarına çıkabilecek olağanüstü durumlarda kendilerini koruyabilmeleri ve afet sonrasında çevrelerine yardım edebilmeleri adına bu eğitim seferberliğine ara vermeden devam edeceğiz. ‘Afet Öldürmez İhmal Öldürür’ veciz sözü gereğince hepimiz üstümüze düşen sorumlulukları yerine getireceğiz.

“2021 YILI AFET EĞİTİM YILI OLARAK İLAN EDİLDİ”

Bilgi, beceri ve teknik donanım açısından her geçen gün kendisini yenileyen ve geliştiren İçişleri Bakanlığımız; Emniyet Teşkilatımızda Polis Arama Kurtarma (PAK) timlerini kurarak ve 2021 yılını Afet Eğitim Yılı olarak ilan ederek Afetle Mücadele’de eğitimi ve uzmanlaşmayı ne kadar önemsediğini bir kez daha ispatlamıştır. Tabi ki kurumsallaşmanın yanı sıra son yıllarda özellikle gönüllerimizin,  STK’larımızın bu süreçte bizler için ne kadar çok önemli olduğunu müşahede ettik” diyerek afet öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlerin bu eğitimlerle halkımıza daha iyi anlatılacağını söyledi.

VALİ ÜNLÜ AFAD GÖNÜLLÜLERİ VE STK’LARA TEŞEKKÜR ETTİ

‘‘Yardım gönülden gelir’’ şiarını ilke edinerek, kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlar gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan AFAD Gönüllülerine ve STK’lar “bir kez daha buradan şükranlarımızı ifade ediyorum” diye Vali Ünlü “Deprem tehlikesi açısından özellikle ilimizin iç kesimleri kıyılara göre daha çok risk içermektedir, bugün bize düşen kriz yönetiminden önce risk yönetimini layıkıyla yapabilmektir” ifadelerini kullandı.

“YAŞADIĞIMIZ FELAKETTE HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZI VE AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM”

Vali Ünlü, konuşmasının son bölümünde “Sonuç olarak ülkemizin bir gerçeği olan depremleri kabullenmek ve afet  risklerin azaltılması anlayışı ile bağdaşır bir biçimde, toplumun afet ve acil durumlar konusundaki farkındalığını ve hazırlıklı olma seviyesini geliştirmek olası bir afet durumunda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının azaltılması veya tamamen önlenmesini sağlayabilir” diyerek “22 Ağustos 2020 tarihinde aşırı yağışlara bağlı olarak meydana gelen sel, su baskını ve heyelanları yaşadığımız felakette hayatını kaybeden vatandaşlarımızı ve Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Böylesine acı ve elem dolu bir afeti bir daha yaşamamak dileğiyle, sahada canla ve başla çalışan bütün müştereklerimize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

DAİRE BAŞKAN CAN “AFAD GÖNÜLLÜLERİ BÜYÜK ÖVGÜ VE TEVECCÜH GÖRDÜ”

AFAD Başkanlığı Gönüllü ve Bağışçı İlişkileri Dairesi Başkanı Mehmet Akif Can da yaptığı konuşmasında Gönüllülük ile ilgili bilgiler vererek, “AFAD gönüllülerimizin 22 Ağustos afetindeki özverileri çalışmaları ve sağladıkları katkılar; başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İçişleri Bakanımız, Devlet büyüklerimiz ve Giresun halkından büyük övgü ve teveccüh görmüştür” dedi.

AFAD MÜDÜRÜ CAVUNT “FARKINDALIK EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR”

Afet ve Acil Durum Müdürü Murat Cavunt; Toplumda deprem ve afet bilincinin oluşturulması, deprem ve afet öncesinde, sırasında ve sonrasında hazırlıklı olunması, deprem ve afet tehlikesi konusunun kamuoyu gündeminde kalması amacıyla her yıl 01–07 Mart tarihleri arasının “Deprem Haftası” olarak çeşitli etkinlikler düzenlendiği, son yaşanan afetlerden dolayı İçişleri Bakanlığının 2021 yılını “Afet Farkındalık Eğitim Yılı” olarak ilan ettiğini söyleyerek, Giresun’da Vali Enver Ünlü’nün himayelerinde; Afetlere karşı bilinçli ve tedbirli olabilmek için afet farkındalık eğitimlerine başlanıldığını ve eğitimlerin devam etmekte olduğunu ifade etti.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN