Vali Enver Ünlü'nün Cumhuriyet Bayramı Mesajı

PAYLAŞ
Vali  Enver Ünlü'nün Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyetin kuruluşunun 97’nci yıldönümünde “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” kutlamaları çerçevesinde Vali Enver Ünlü, bir kutlama mesajı yayınladı.

Vali Ünlü, yayınladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Değerli Giresunlular,

Cumhuriyetimizin ilânının 97’nci yıldönümünü, Mart ayından bugüne kadar mücadele ettiğimiz Kovid–19 salgını nedeniyle alınan tedbirlere uygun olarak, büyük bir coşku ile idrâk etmenin heyecanı içerisindeyiz.

29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi, Teşkilât-ı Esâsiye Kanununun ilk maddesine ‘Türkiye devletinin şekl-i hükûmeti cumhuriyettir’ hükmünü eklemiş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle ‘Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun idare’ şekli olan Cumhuriyet, her sene artan bir coşkuyla kutlanagelmiştir.

Sevgili Giresunlu hemşehrilerim,

Karakterimize en uygun idare şekli olan Cumhuriyetin nitelikleri ve erdemleri hepimizin malumu…

Çağdaş, demokratik bir sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, dünyada yaşanan ekonomik krizlere rağmen ekonomisi en güçlü ve en büyük 20 devletten biri olmayı başarmış, bununla da yetinmeyip kararlı ve güçlü adımlarla muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde canla başla çalışmaya devam edecektir.

Türkiye, dört tarafımızı ateş çemberine almak isteyenlere, onca hile ve desiseye rağmen bölgesinin süper gücü, dünyanın hatırı sayılır, istikrarlı ülkesidir. Muhakkak bunda, milletimizin binlerce yıllık devlet geleneğinin Cumhuriyet idaresiyle taçlandırılması da ayrıca belirleyici bir etken olmuştur.

Aziz Giresunlular,

Türkiye Cumhuriyeti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmış olsa da yoluna aynı kararlılıkla devam etmektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti; devletiyle, milletiyle sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler sahip olduklarımızın kıymetini bilelim.

Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Türk Milleti Cumhuriyet’e bağlanıp, onu yüceltip geliştirebilirse demokrasinin nimetlerinden yararlanır ve çağdaş toplumlar içindeki yerini geliştirerek sürdürür. Bu nedenle Cumhuriyeti sahiplenmek her Türk’ün milli görevidir

Bu duygu ve düşüncelerle 97’nci kuruluş yıldönümünde Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadele şehitlerimiz, 15 Temmuz şehitlerimiz ve bu vatan uğruna can vermiş tüm şehitlerimiz ile ahirete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi de minnet ve şükranla yâd ediyorum.”

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN