Kış Lastiği Denetimi

PAYLAŞ

Ülkemizde şehirlerarası karayollarında yolcu veya eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 01 Aralık - 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu kapsamda soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamının sağlanması, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı olası trafik kazalarının önlenmesi, denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla 13-14-15 Şubat 2021 tarihleri arasında (3 gün süreyle) ülke genelinde “kış lastiği kullanımına” yönelik olarak özel denetim gerçekleştirildi.

49.183 araç/sürücü denetlendi.
124   aracın   zorunluluk  kapsamında  olduğu   halde   kış   lastiği kullanmadığı veya uygun olmayan lastikle seyahat ettiği tespit edildi.
268 araç trafikten men edildi.
13 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.
2.677 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.
Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerin hem kendilerinin hem de diğer yol kullanıcılarının can güvenliklerini sağlamak için soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanımına özen göstermeleri ve diğer trafik kurallarına uymaları hatırlatılır, denetimlerin devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN