Fındık Haberleri
SON DAKİKA

Fındık Haberleri

24.5 Liraya Gerileyen Fındık Fiyatlarına Tepki

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yıllardır Türk fındık piyasası üzerinde baskı oluşturarak, fındık fiyatlarıyla istediği gibi oynayan tekelci firmanın piyasayı bu yılda yönlendirmeye devam ettiğini bildirdi.

Güncel Fındık Fiyatları

Üreticinin Bir Tonda Kaybı 2 Bin Lira

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bu yıl iki kez yapılmasına rağmen 2021 yılı tahmini fındık rekoltesinin resmi olarak halen açıklanmadığına da dikkat çekerek, rekolte miktarının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade etti.

Ticaret Borsası ve Toprak Mahsulleri Ofisi Ziyareti

Bölgede tek olan Lisanslı Deponun çalışmalarını yerinde inceleyen İl Başkanı, Fındık üreticileri için önemli bir güvence olan depoya fındık teslim edecekler için çok güzel imkanların varolduğunu, Tüm üreticilere, lisanslı depoya fındık teslim etme imkanının bir alternatif olarak değerlendirmelerini tavsiye ettiğini söyledi. 

Fındık Üreticilerine Ziyaret

TMO'nun Fındık Alımı Değerlendirmesi

AK Parti Giresun Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Av. Kadir Aydın, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alım kampanyasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Giresun'da Fındık Göçü Hazırlığı

Doğu Karadeniz’de fındık hasadı için gün sayılırken, Giresun’da şehir dışından gelecek olan geçici tarım işçilerine yönelik çalışmalar hızlandırıldı. Fındık işçilerine ödenecek günlük asgari ücret 120-160 TL arasında olacak; 16 yaşın altında çocukların çalıştırılmasına izin verilmeyecek.

Ferrero Fındık Bayram Mesajı

Giresun kalite Fındık için 50 kuruş Fark Yetersiz

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, fındık üreticisi bahçeye girmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen 2021 yılı fındık taban fiyatıyla da ilgili önemli bir çağrıda bulundu. Karan, dünyada bir numara olan Giresun kalite yağlı fındık ile diğer fındıklar arasındaki 50 kuruş fiyat farkının artık güncellenerek, artırılması gerektiğini kaydetti.

Yaşar: Fındık Fiyatları 35 TL Olarak Açıklanmalı

“Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisi konumundadır. Dünya genelinde fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’lik bölümü ülkemizde üretilmektedir.

TMO, Alım Kriter ve Şartlarını Bugünden Belirlemeli

Karan yaptığı açıklamada, TMO’nun fındık taban fiyatı açıklandıktan sonra yarın alım yapacak şekilde hazır olması gerektiğini kaydetti.

Fındık Üreticisinin Beklentisi 3.5 Dolar

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta müdahil alım fiyatının hasat öncesi ve 3.5 dolar bandında açıklanmasını beklediklerini bildirdi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Ramazan Bayramı Mesajı

İhracatçılarımız, üreticilerimiz ve sektörümüzün tüm paydaşlarının mübarek Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar, devletimiz ve milletimize hayırlar getirmesi temennisi ile mutluluk dolu bir bayram geçirilmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. 

İthal Ceviz, Badem Değil Yerli Fındık!

-KFMİB Başkanı Edip Sevinç, “Fındık popüler tıp camiası tarafından adeta görmezden geliniyor.” Pandemi sürecinde hastalığa karşı güçlü bağışıklık sistemi oluşturulması için yapılan önerilerde yerli ürün fındık dururken, ithal ürün olan badem ile cevizin öne çıkarılmasına tepki gösterildi.

Giresun'da Fındık Ödemesi 7 Mayıs'ta Başlayacak

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2020 yılına dair fındıkta alan bazlı gelir desteği ödemelerinin yeni hasat öncesi üreticilere cansuyu olacağını belirtti.

Karan: TMO Piyasada Kalıcı Olmalı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticinin gerçek manada korunması adına Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasada kalıcı olması gerektiğini kaydetti. Karan yaptığı yazılı açıklamada, TMO’nun 30 Nisan 2021 tarihinde 2020-2021 yılı fındık alım kampanyasını sonlandıracağını hatırlatarak, bu kararın gözden geçirilerek, ofisinin piyasadaki regülasyon görevini sürdürmesi gerektiğini ifade etti.

Fındıkta Külleme Hastalığı ile Mücadele Zamanı

Fındık bahçelerimizde yoğun zarar yapan Fındıkta Külleme Hastalığına karşı; 24 Nisan 2021 tarihinden itibaren fındığın gelişimi takip edilerek meyve (çotanak) bağlama döneminde ilaçlı mücadeleye başlanabilir.

‘’Giresun Fındık Ezmesi’’ Yakında Raflarda

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) tarafından Türk Marka ve Patent Kurumuna 22.10.2018 tarihinde mahreç işareti olarak başvurusu yapılan ve 25.08.2020 tarihi itibariyle tescil edilerek, 22.10.2018 koruma tarihli 526 tescil numaralı ‘’Giresun Fındık Ezmesi’’ coğrafi işarete ilişkin Giresun, Ordu ve Trabzon’da saha ziyaretleri gerçekleştirildi.

Mart 2021 Fındık İhracatı Değerlendirmesi

İçinde bulunduğumuz 2020/21 fındık ihracat sezonunun Eylül 2020-Mart 2021 döneminde 185.147  ton/iç karşılığı 1.306.420.561.-USD fındık ihracatı gerçekleşmiş olup, 2019/20 sezonu aynı dönemindeki ihracatın 249.971 ton/iç karşılığı 1.642.837.175.-USD olduğu dikkate alındığında, miktar bazında 64.824 ton/iç (%,93), döviz girdisinde ise 336.416.614.-USD ( ,48) azalış olduğu görülmektedir.

Fındıkta Zirai Don