Giresun Haber

Kafkas İslam Ordusu İsmini Tartışamazsınız

Kafkas İslam Ordusu İsmini Tartışamazsınız

KAFKAS İSLAM ORDUSU İSMİNİ TARTIŞAMAZSINIZ…

Tartışırsanız; cahilliğinizden, bilgisizliğinizden, aymazlığınızdan, ahde vefasızlığınızdan tartışırsınız…

 

6 Ekim 20014 tarihinde Giresun Üniversitesi’nin; akademik yıl açılışı ve 11 katılımcı ülkeyle dünyanın her köşesinden yaklaşık 80 bilim insanı, araştırmacı, gazeteci ve siyasetçinin katıldığı “6. Uluslararası Karadeniz Sempozyumu” nun açılışı yapıldı.

Aynı gün; çok kısa sürede yapımı tamamlanan 55 bin metre karelik yeni okul ve hizmet binalarının açılışı ile tarihimize ve ecdadımıza saygı olarak bu binaların önündeki alana adı verilen “Kafkas İslam Ordusu Meydanı ve Anıtı” nın açılışları da gerçekleştirildi.

Yani Giresun Üniversitesi en önemli ve tarihi günlerinden birini yaşıyordu…

Sonra birileri kalkıyor eleştirecek başka bir şey bulamamış gibi “Kafkas İslam Ordusu” ismini tartışmaya açıyor. “Gereksiz bir isim” gibi talihsiz beyanlarla kamuoyu yaratmaya çalışıyor…

İşte; cahillik, bilgisizlik, aymazlık ve ahde vefasızlık burada sırıtıyor…

PEKİ, NEDİR KAFKAS İSLAM ORDUSU VE NEDEN TARTIŞILAMAZ?

Kafkas İslam Ordusu Meydanı ismi, Giresun Üniversitesi Senatosu tarafından oybirliği ile alınan kararla verilmiş bir isimdir. Yani her şeyden önce bilim insanlarından oluşan bir kurul tarafından gerekçeleri bilinerek verilmiş bir isimdir.

Kafkas İslam Ordusu; 1918 yılında birçok cephede zor koşullar altında mücadele veren Osmanlı İmparatorluğu’nun, Ruslar ve Bolşevikler tarafından işgal edilen ve bağımsızlık mücadelesi veren Azerbaycan’ın yardım çağrısına duyarsız kalmaması sonucunda, Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın emriyle kardeşi Nuri Paşa komutasında oluşturulmuş gönüllü bir ordudur.  

Anadolu’nun her yerinden içinde Giresunluların da bulunduğu gönüllü vatan evlatlarının yer aldığı ve Azerbaycan ile Dağıstan gönüllerinin de katılımıyla oluşturulmuş ve Azerbaycan’ın yardımına gönderilmiş bir ordudur.

Sadece bu cephede Zaferle sonuçlanan savaşlar sonunda; içinde 8 Giresunlu şehidimizin de bulunduğu, 1130 Türk askeri şehit düşmüş ve Azerbaycan işgalden kurtarılmıştır. İşte bu şehitlerimizi şükranla yad etmek ve anılarını yaşatmak için bu meydana; Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Aygün ATTAR’ın teklifi ve Giresun Üniversitesi senatosunun oybirliğiyle aldığı kararla “Kafkas İslam Ordusu Meydanı” ismi verilmiştir.

Bizzat, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Türk Şehitliği’nde yatan ve bu savaşta şehit düşen Giresunlu askerlerimizin, ecdadımızın isimlerini görmüş ve o duygulu anları yerinde yaşamış, iki büyük amcası 1914 yılında Sarıkamış harekâtında şehit düşmüş bir Giresunlu olarak; bu zamana kadar bilemediğimiz tarihimizi fark ettiren ve öğrenmememize vesile olarak, ecdadımızı saygı ve şükranla hatırlamamıza, anmamıza vesile olacak, “Kafkas İslam Ordusu Meydanı” ismini üniversite kampüs alanı içindeki meydana veren; başta Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Aygün ATTAR’a ve Giresun Üniversitesi senatosuna duyarlılıkları için şükran ve teşekkürlerimi sunarım.

Her Giresunlu da aynı duyguyla hareket etmeli ve bundan gurur duymalıdır. Zira o şehitlerin arasında sizin de ecdadınız, dedeleriniz olabilir.

İşte bu sebeplerle Kafkas İslam Ordusu ismini tartışamazsınız…

***

Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü aramızdan ayrılışının 76. yıldönümünde ve Türk Milletinin var olması için mücadele ederek aramızdan ayrılan ve şehit düşen tüm ecdadımızı şükran ve saygıyla anıyoruz…

Ruhları şad olsun…

Zafer ÇAMALTI

10.11.2014

Yorum Yaz


Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 184
Bu Ay : 22188
Bu Yıl : 27970
Toplam : 27970
Kayıt/Güncelleme: : 2938 / 05.07.2018

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır