Giresun Haber

Taciz mi Cinayet mi ? (2)

İbrahim BOZKURT

Taciz mi Cinayet mi ? (2)

TACİZ Mİ CİNAYET Mİ? (2)

Türk Millî Eğitim Bakanlığı acil kaydıyla olaya girmeli ve acil kaydıyla yeni tedbirler almalıdır.

Taciz diye geçiştirilen, geçiştirilmemesi gereken utanç kaynağı saldırıların sonlandırılması adına tedbirler alınmalı, bu tedbirlerde gerekirse ağır yaptırımlara yer verilmelidir.

Zira ağır yaptırımların bulunmadığı herhangi bir tedbirin, cahil ve doyumsuz bir sapık yapıyı hiçbir şekilde durduramayacağı kesindir.

Bilim adamlarının etraflı çalışmaları ülke çapında yaygınlaştırılmak suretiyle en ücra köşelere dek götürülmeli ve aydınlatıcı etkiler ortaya koyulmalıdır.

Millî Eğitim Bakanlığı bu hususta amiral gemisi görevini üstlenmeli, ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla işbirliği protokolü imzalayıp, birlikte hareket etmelidir.

Millî Eğitim Bakanlığı okullarında bulunan öğrencilere yönelik aydınlatıcı, tedbirler alıcı çalışmaları yürütürken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı halk nezdindeki koordineli çalışmalarını yürütebilir.

Ne olursa olsun, bütün bunlar elzem çalışmalar haline gelmiştir. Ülkenin TRT’ si tüm kanallarında potansiyel suçluları eğitir anlamda programlar yaparken, yine mağdur olma ihtimali bulunan küçük kız ve erkek çocuklar ile yetişkin kadınlara yönelik korunma tedbirlerini somut verilerle anlatmalı, eğitici programlar gerçekleştirmelidir. Bazı televizyon kanallarında çocuklara yönelik öğretilerde; “…böyle bir davranışa muhatap olursanız avazınız çıktığı kadar bağırın” gibi şaşırtıcı öğütler verme yerine, böyle bir davranışa muhatap olunmaması adına neler yapmaları gerektiğinin anlatılması elzemdir.

Düşündüren odur ki; bilim adamları maalesef gönüllü olarak benzer programlar ya da değişik faaliyetleri neden yapmıyorlar? Benzer faaliyetler neden artırılmıyor? Devletin illâ ki görev mi vermesi gerekiyor? Üniversiteler neden etkin durumda değiller gibi çok sayıda soruyu sormak mümkündür.

Böyle giderse;

Bu ülkede, maalesef öğretmen ölümleri, kız ve erkek çocuklara tecavüzler kaçınılmaz olacaktır. Genç bayanlar sokaklarda gezemez duruma gelecek, Şişli gibi merkezi yerde işlenen kaçırma ve tecavüz olaylarının ardı arkası kesilmeyecektir.

Bütün bunlara neden taktığımı soruyor da olabilirsiniz. Aklıselim düşünen her insan gibi elimdeki bu sayfa sayesinde birkaç insana aydınlatıcı bilgi aktarmanın yanında, yıllarca süren eğitim görevim esnasında yaptığım çalışmalarda ki absürt davranışların maalesef azalmayıp, tüm açıklığıyla devam etmesi ve artış göstermesi, bir şekilde beni bu tür aydınlatıcı yazılara yöneltiyor.

Okullarımız temiz değil. Zarar gören öğrencilerin; öğretmen, okul çalışanı, öğrenci, yakın komşu, akraba gibi bilinen ve güvenilen insanlardan çıkması işin anlaşılamaz yanını oluşturuyor. Neler mi gördüm?

Zihinsel engelli çocuğu taciz, öğrenciyle cinsel ilişki, öğrenciyle lezbiyen ilişki, dayı ya da amcasının tecavüzü, küçük yatılı kızın çarşı izninde edindiği erkeklerle birlikte olması vb. olaylar…

Lütfen, akıllı olalım. Anne ve babalar olarak, küçük kız ya da erkek çocuğumuzu hiçbir şartta yaşıtı ya da ondan birkaç yaş büyük kişiye emanet etmeyelim. Sokaktaki yürüyüş güzergâhı üzerinde bile şüpheli olabilecek kişileri görmeye çalışıp, tedbir alalım. Unutmayalım; ülkemizde bilimsel verilerle tespiti yapılan ensest ilişkiler bile almış başını giderken, bu gibi uyarıları kulak ardı etmeyelim.

Çocuklarımızın her türden sağlık durumları bizi ilgilendirir. Bir baş ağrısı, iç hastalığı sağlıksızlıksa esasen cinsel dürtülerle gelen ve normal olmayan her tür yaklaşım da bir sağlıksızlık durumudur.

Çocuklarımız illâ ki mağdur tarafta olmayıp, mağduriyete sebep olan da olabilirler. Her anne ve baba çocuğunu dikkatle eğitmek durumundadır. Onların toplumun genel yapısına ters düşen herhangi bir davranışı unutulmasın ki çocukluk dönemlerinde yaşadıkları fiziki travma ya da psikolojik bir baskıdan da oluşabilir.

Sağlıklı toplum, ebeveynlerin sağlıklı nesil yetiştirme istekleri ve bilinçleri doğrultusunda yine bu düzeyde paralellik arz edecektir.

 Bu gün yakındığımız tüm benzer hususlarda bir anne ve babanın noksanlığının yattığı unutulmamalıdır.

Yazının başında bahse konu ettiğim, devletin sorumluluğunun yanında “Eğitimin ailede başladığı” unutulmamalıdır.

Yorum Yaz


Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
İbrahim BOZKURT - Taciz mi Cinayet mi ? (2)

İbrahim BOZKURT

Taciz mi Cinayet mi ? (2)
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 1160
Bu Ay : 7351
Bu Yıl : 7351
Toplam : 7351
Kayıt/Güncelleme: : 1548 / 25.04.2018

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır