Giresun Haber

Şiddet Üzerine ...

İbrahim BOZKURT

Şiddet Üzerine ...

Son günlerde okullarımızda zirve yapan şiddet olaylarının olası hızlı yükselişini önlemek adına hiçbir önlemin alınmadığını, eğitimde şiddet ve şiddetin önlenmesine yönelik hiçbir tedbirin alınmadığını söylemek yanlış olmaz.

Yeni değil elbette, oldukça eskiye dayanan geçmişiyle eğitimde şiddeti önlemek adına alınmış köklü bir tedbir söz konusu olmadı. Şiddet eyleminin bazı panel vb. çalışmalarda gündeme getirilmesi ötesinde bir çalışma olmadı. Hâlbuki medya bu iş üzerinde ciddi biçimde durdu ve hep büyük tehlikelere dikkat çekti.

18.02.2014 tarihli Giresun Işık Gazetesinde müellifi olduğum bir yazı yayımı gerçekleştirildi. En az 2 haftada yayında kaldı. Bu yazıyı birçok eğitimcinin yerel yöneticinin okuması sağlandı. Hiçbir sağduyulu eğitimci veya yönetici çıkıp, bunları neden yazıyorsun, gerçek mi? diye sormadı. Nasıl bir tedbir alınabileceği üzerine fikir beyan etmemi isteyen de olmadı. Aradan geçen 3 yıl 9 ay sonra bir okul müdürümüzün hayatı öğrencileri tarafından sonlandırıldı.

Söz konusu yazıyı olduğu gibi virgülüne dokunmadan aşağıya alıyorum. Bütün anlatılanlar dikkate alınmayınca domino taşı etkisiyle tetikleme yoluyla daha büyük ve vahim olaylara yol açıyor. Millî Eğitim Bakanlığı eğitim programlarında önemli yer ayırmak durumunda olduğu şiddet unsuruna maalesef yer vermezken, bu hususta bire bir yararlanabileceği Eğitim Müfettişlerini de başarılı bir operasyon (!) ile sistem dışına attı. Bu hususu ayrıca ele alacağız.

18.02.2014

Hannah Arendt, en çok tartışılmış kitaplarından biri olan Şiddet Üzerine’ de şiddet ile “Söz” ün imkânsız birlikteliğinden söz ediyor; savaş ile devrim’ i şiddet olgusu üzerinden kıyaslıyor; bir “Devrim aracı” değişim aracı, politika aracı ve doğrudan iktidar aracı olarak şiddet’ in anlamını sorguluyor. “Şiddetle değişen bir dünya, ancak daha çok şiddetin var olduğu bir dünya olur”

Bu alıntıyı yapmak istediğim açıklamalar daha iyi anlaşılsın diye kullandım. Paragraf içinde geçen; politika, devrim aracı, iktidar gibi terimler bir yana, biz eğitim ve şiddet sözcüklerini irdelemeye çalışalım.

Eğitimde şiddet var mı?

Eğitimde alanı tanımadan, ii analiz etmeden “Evet” ya da “Hayır” cevaplarından birini vermek imkânsızdır. Gazete ve televizyonlarda gittikçe fazlaca boy gösteren “Şiddet” öğrenciler arasında yoğun olarak cereyan etmekte ve yaralanmalara hatta ölümlere yol açmaktadır. Bunun çaresi; “İşte budur” diye sunulacak bir reçete değildir.

Öğrenciler öğretmenleri dövüyor. Öğretmen çaresi… Bu gerçek, hemen her ilde yer alan, yaşanan istenmeyen olaylardır. Ne yazık ki yaşanan elim olaylar ortaokullarda da yaşanılır olmuştur. Hemen “Öğretmen iyi yetiştirmiyor” diye akla gelebilir. Durum böyle değildir. “Eğitim öğretmenin işi değildir” diyemeyiz ama öğretmenin yalnız başına yapacağı iş de değildir.

Öğretmenler öğrencileri dövüyor. Öğrenci çaresiz. Bu her ilde, her okulda karşılaşılan bir durumdur. Eskisi gibi olmayan tek şey ailenin derhal adlî ve idari takibata geçmesi gibi bir karşı atakları vardır ki öğretmenler ancak bu gerçekten çekiniyorlar. Öğretmenlerin velilerle yaşadıkları problemlerin de genelde öğrencilerin yaşadıkları problemlerin değerlendirilmesi esnasında ortaya çıktığı görülür.

Veliler öğretmenleri dövüyorlar. Utanç verici, usanç verici biçimde tırmanış gösteriyor. Yazılanlar, çizilenler ama nafile…

Bazı müdürler şiddeti ve mobingi seviyorlar. Genelleme olmazsa da bazı müdürlerde var olan; “Ben” merkezli davranış; öğretmenlere, yardımcı hizmet personeline, öğrencilere ve velilere istenmeyen enerji olarak yansıyabilmektedir. Öyle müdürlerimiz vardır ki “Lider” davranışlı yönetimi ile özlenen bir yönetim modelini okuluna yansıtırlarken, sadece “Müdür” olarak kalan yöneticilerimizde hatırı sayılacak kadar mevcuttur.

Müdür yardımcıları da bu şiddet sarmalı içinde yer alanlardandır. Hiç kimse zemzemle yıkanmış, sorunlarından arındırılmış değildir. Görülmesi gerekenler onların da öğretmenler, öğrenciler ve velilerle problem yaşıyor olmalarıdır.

Özetle; Müdür; Müdür Yardımcısı, Öğretmen, diğer çalışan, öğrenci ve velilerle…

Müdür yardımcısı; Öğretmen, diğer çalışanlar, öğrenciler ve velilerle…

Öğretmenler: diğer çalışanlar, öğrenciler ve velilerle… Şiddet yaşarlar. Sarmalı fark ettiniz mi? Hep hiyerarşi, hep erk üzerine şekilleniyor.

İşini bilen, lider olarak görevlerini yerine getirirken, acz içindeki yönetici ya da öğretmen ise şiddetle, güç gösterisi ile işini götürmeye çalışıyor.

Aslında tam olarak herkesin şiddetin karşısında olduğunu söylemek mümkün değildir. En moderninden, en ilkeline fark yoktur. Her insan Habil ile Kabil şiddetinden günümüze aynı davranışı gösterir oldu. Garip olan ise en eğitimli olanın da bir anda sunturlu bir küfür ile sesini yükseltmesidir. Hak arayanların, kırıp dökmelerini ne yapalım? Aslında hak hukuk söz konusu değildir. Hukuksuzluğa rağmen, istediğimizi anlatabilmek için başvurduğumuzun adı şiddettir. Bireysel şiddet, birden çok kişiye uygulanan şiddet ama dahası toplumsal şiddet vardır. Tüm bunlar için; “Acaba” diye soru yönlendirirsek…

İşin tam burasında; yazının başında yer alan analize dönelim.

“Şiddetle değişen bir dünya, ancak daha çok şiddetin var olduğu bir dünya olur.”

Dünyayı eğitimle değiştirmeyi başardığımızda, işte o an; şiddetin ortadan kalktığı dünyayı yakalamış olacağız.

Lakin:

Bunun için şiddeti olmayan bir eğitim alanı oluşturmamız gerekecektir. Müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, yardımcı personel, öğrenci ve veliyle birlikte el ele…

Bu gün; müdürümüz katledilmiş, hem de öğrencileri tarafından. Tedbir alınabilir miydi? Neden olmasın? Tüm bunlar oluşumları, oldukça eski yaşantıların yeni görüntüleridir. Önlenemediği, cezalandırılamadığı sürece şiddetini artırarak devam edecektir.

Yorum Yaz


Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
İbrahim BOZKURT - Şiddet Üzerine ...

İbrahim BOZKURT

Şiddet Üzerine ...
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 48
Bugün : 2465
Bu Ay : 35922
Bu Yıl : 35922
Toplam : 89690
Kayıt/Güncelleme: : 3336 / 17.01.2018

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır