ÇOCUKLAR VE ŞİDDET SARMALI (DEVAM)

İbrahim BOZKURT

ÇOCUKLAR VE ŞİDDET SARMALI (DEVAM)

Geçen iki yazıda; çocuklar ve içinde bulundukları şiddet sarmalından bahsetmeye çalıştık.

Çocukların içinde bulundukları bu istenmedik ortamın, pozitif yönde nasıl değiştirilebileceğinden bahsedelim. Ebeveynlerin üzerindeki birinci derece sorumluluk doğrudan, çocuklar ile sevgiye dayalı etkileşime dayanıyor.

Sevgi; “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözündeki tatlı dildir. Yalnız, gerçekten sevmek, sevgiyi anlatabilmek gerekir. Sevildiğini hissedebilmelidir çocuklar.

Çocuklar yalnız kalmamalıdır. Günümüzde gittikçe hızlanan aktiviteler, iş hayatı sıkıntıları vb. durumlar olumsuz etken olmamalıdır. Çocuklar narindir ve onlar ilgi isterler. Yazdıklarımızı okurken, “Tamam biliyorum, zaten yapıyorum” diyenler bir geriye dönüp bakarlarsa; ilgisiz olmadıklarını, kendilerini her an çocuklarını takibe adadıklarını söyleyebilirler. Yalnız, çocuklara istediklerini vermek, varlık içinde ve bir eli yağda bir eli balda büyütmenin doğru olmadığını bilmeliler.

Çocuk gelişimi hocaları, genel olarak eğitimciler her vakit; “Çocuklara istediklerini vermeyin” derler. Her isteği yerine getirilen çocuk, kaçınılmazdır ki başkaları üzerinde baskı kuran, şımarık ve şiddete eğilimli kişiler olarak gelişebilirler.

Çocuklara zaman ayırmak ve onlarla birlikte vakit geçirmek, söylediklerini ciddiyetle dinleyip, onlara kendilerini dinlediğini, onu önemsediğini gösterebilmek önemlidir. Böylelikle sağlıklı bir gelişim sağlanmış olacaktır.

Çocuklarla birlikte geçirilen zamanın verimli olabilmesi için, onların neler istediklerini bilmek, maddi imkânlar sağlama yerine, manevi destek verip, yanında olduğunu göstermek daha sağlıklı bir gelişmenin kapısını aralayacaktır.

Çocukların özgüvenlerini yükseltmek adına çalışmalar yapmak gerekir. Onların özgüveni gelişmiş bireyler olabilmeleri kendilerine verilecek cesaretle olabilir. Cesaret onların cesur, kendisine güvenen ama başkalarına da saygı duyan bireyler olarak gelişmelerini sağlayacaktır.

Küçük çocuklarda mevcut olan; saldırganlık, bağırıp çağırma, tükürme ve başkalarına vurma gibi davranışların daha o yaşlarda olumlu yaklaşımlarla ortadan kaldırılması tercih edilmelidir. Sabırla, kızmadan ve istikrarlı yaklaşımla kalıcı davranış olması önlenmelidir. Bu çalışma sadece sevgiye dayanan yaklaşımla gerçekleştirilmelidir.

Toplumda mevcut; benzer çocukları ödüllendirme, genellikle “Sana bir vurana sen iki vuracaksın” gibi özendirici yaklaşımlar tam anlamıyla bir şiddet unsuru geliştirmeye yönelik davranışlar olacaktır.

Ebeveynlerin çocuklarını dövmeleri, onları şiddete alıştırma eylemi olarak görünmeli, asla çocuklara karşı bu tür eylemlere yer vermemelidir. Sürekli dayak yiyen bir çocuğun gelecekte şiddet bağımlısı, şiddetten hoşlanan birey olarak gelişmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu davranışlarla büyüyen bir çocuğun ailesine mutluluk getirmesi söz konusu olmayacaktır.

Özetle; Ebeveynler dikkatli olmalı, çocukları hiçbir vakit gözden ırak tutmamalıdır. Yoksa çocukların olumsuz çevre, yayın ve benzer etkilerle şiddete eğimli bireyler olmaları kaçınılmaz olacaktır. Toplumun refahı sağlıklı bireylerle gerçekleştirilir. Bu hususta bilinçli biçimde, veliler önce nasıl çocuk yetiştirilebileceği yönünde kendilerini de yetiştirmeliler.

Yorum Yaz


Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 95
Bu Ay : 1425
Bu Yıl : 1425
Toplam : 1425
Kayıt/Güncelleme: : 706 / 21.03.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır