Giresun Haber

Eğitim Öğretim Yılı Başlarken

İbrahim BOZKURT

Eğitim Öğretim Yılı Başlarken

2017-2018 Eğitim/Öğretim Yılı başlarken, bu hususta yazılacak o kadar husus var ki kafanızı ağrıtmak istemediğimdendir, mümkün olduğunca kısaca bazılarına değinmek istiyorum.

Daha “Bismillah” demeden hazırlanan yeni programa veryansınlar başladı. Ülkenin hemen ilk gündemine taşındı.

Okul bahçesinde “Silahlar çekildi” haber detayı herkese malumdur. Öğrenci servis araçlarının rant kavgası haber kaynaklarında bolca yer aldı.

Öğretmen atamaları yapılmıştı. Atamaların yeterli mi yoksa yetersiz mi olduğu tartışıldı.

Okul yöneticilerinin atamalarıyla ilgili haberler her an gündeme oturdu. Çeşitli değerlendirmeler yapıldı.

Öğretmen atamalarının “Komisyon” sonrası yapılması haberleri yer aldı tüm medya organlarında.

Okullarda kayıtlar esnasında alınan ücretler ya da yardım taleplerini geri çevirmek isteyen velilerin sıkıntılı durumları…

Yukarıdaki saydıklarım, var olan sıkıntılardır. Bir de hemen okul başladığında kopacak; “Bize yardımcı yayın satıyorlar. Çocuğumu istediğim sınıfa vermiyorlar, hâlbuki özel sınıf bile yaptılar. Çocuğumun sınıfında hasta bir çocuk var. O çocuğu sınıfta istemiyoruz” fırtınaları….

Şu an yaşanan ve yaşanacak olan bu fırtınada sürüklenip, girdaba düşen bir eğitim olacak.

Sırasıyla açıklamaya çalışayım:

PROGRAM: 2004 Yılından sonra geçilen “Yapılandırmaca Yaklaşım” anlayışıyla hazırlanan program ilk yıl pilot illerde kullanıldı. 2005 ve sonrası tüm illerde bu program uygulandı. Siz ister “Davranışçı Yaklaşım” olsun, uygulamanın eksiksiz ve yerinde yapılması gerekir. Bizler bu ülkede PİSA sıralamasında üst sıralarda yer alacak çalışmayı yapamıyoruz. Bu bir tarafa; günümüze gelene kadar bu programlar alt üst oldu. 2005 yılından bu güne hiçbir program kalmadı. Yanlış aramıyorum, öğretmen grogi duruma düştü. Abandone oldu. Ters köşe oldu.

Bir programın birkaç yıl uygulanması üzerindeki deneyimi artıracaktır. Keşke buna fırsat verilseydi. Keşke öğretmen bir yıl uyguladığı programı sonraki birkaç yıl uygulayabilseydi.

ÇATIŞMA: Okul bahçesine giren silah ve öldürülen insanlık… Öyle ya “Bir insanı öldüren, insanlığı öldürmüş gibidir” ayeti mevcuttur. Yaratan öyle demiş. Demek ki eğitim yuvalarının önünde bile insanlarımızı, insanlığımızı koruyamıyoruz. Koruyamamak bir yana insanlığı oralarda katlediyoruz. Böylesine yüksek rant içeren durumlarda tedbir alınmalıydı. Yıllardır süren bir durum bu, olası bir durum değil.

ATAMA: Öğretmen atamalarının  yeterli mi yetersiz mi olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım. Her yıl atama yapılsa, her yıl eksik bir atama oluyor. Bu kaçınılmaz bir olumsuzluktur ülkemiz için. Elbette ki her halde öğretmenimiz yeterli olsun. Her halde okullarımız öğretmensiz kalmasın ve çocuklarımız iyi eğitim alsınlar. Maalesef bu sene de aynı kaçınılmaz sonu yaşayacağız.

YÖNETİCİ: Okul yöneticilerinin atamalarındaki sistematik değiştirilmeli ve yönetici atamalarına el süren sendikaların etkisinin kırılmalıdır. Sistemin içinden geldiğimiz için hangi sendikanın, hangi biçimde müdahil ve etkili olduğunu biliyoruz. Liyakat sahibi yöneticiler kafalarındaki eğitimle ilgili olmayan veriler değerlendirilmeden görevlendirilmelidir. Görevlendirme sonrası denetimini yapar, görevini yerine getirmeyen, koyduğunuz kriteri yerine getiremeyenleri “Başarısız” addeder ve görevini sonlandırırsınız. Böylelikle insan kaynağımız heba olmaz. Gelecekleri de yeterli insan kaynağı haline getirirsiniz.

KOMİSYON: Öğretmen atamalarının bir komisyon değerlendirmesi sonrası ki buna “Mülakat” diyorlar. Şahsen yanlış bulduğum bir yaklaşımdır. Boyuna posuna, güzelliğine, yakışıklı olup, olmadığına, Türkçe’ yi iyi kullanıp, kullanmadığına bakarsınız. Hakkında gelen tavsiyelere de bakarsınız. Birikimi nedir? Yeterli olabilir mi? Kendisini ifade edebilen biri mi? Bu kriterleri de bakmayabilirsiniz. Yani mülakatı objektif yürütmeyebilirsiniz. Her daim şüphe uyandırır. Her an yanlışa açıktır. Zamanında bu komisyonlara giren biri olarak, 50-60 puanla değerlendirdiğim birinin bir arkadaşım hariç diğer üyelerce 100 tam puanla değerlendirildiğine tanık oldum. Hiç güvenilir değil. Ben demek ki çoğunluğun altında puan vererek bir şey bilmediğimi öğrendim.

KAYIT ÜCRETİ: Her yıl yaşadığımız, her yıl soruşturma yaptığımız, Milli Eğitim Bakanlığının sürekli genelge ürettiği bir problem durumudur. Lâkin hiçbir sene düzelme göstermez, bu ücret bir biçimde alınır. Bence alınmalıdır. Alınacak meblağı belirleyerek ve dikte ederek değil, veliye bırakarak alınmalıdır. Bence alınmalıdır. Alınacak meblağı belirleyerek ve dikte ederek değil, veliye bırakarak alınmalıdır. Az veren azdan, çok veren maldan versin. Vermeyenden de alınmasın diyebiliyorum. Yoksa nerede kalır, “İlköğretimin parasız olduğu” Anayasa hükmü? Sonra nerede kalır 1739 Sayılı Kanunun ilgili maddesi? Anayasa’ yı  ve kanunu delmiş oluruz değil mi?

FIRTINA: Evet gelecek diye beklenmesi ve tedbirler alınması gerekir. Muhtemelen hiçbir şaşmadan hepsi gerçekleşecektir. Kehanet değildir, realitenin kendisidir. Bunlarda bizim insanımızın, karakteristik özelliklerindendir. Her yıl şaşmadan olur. Bir patatesin vakti gelince şaşmaz saatiyle çimlenmesi gibi bir durumdur bu…

Sıralamaya koyup, anlatmaya çalıştığım eğitimimizin içinde bulunduğu durum böyleyken, yöneticilerimiz halen koltuk kovalıyorken, sendikalar ellerindeki gücü eğitime destek olarak vermeyip, farklı amaçlarda kullanıyorken, ebeveynlerimiz de okul içi kavgalar yaratmaya gayretliyken, korkum yapıda çok değişen bir gelişme olmayacağıdır. Burada da kehanet yok, deneyim ve veriler var tabi ki… PİSA  bizim üst sıralarına çıkacağımız bir değerlendirme değildir. Oradaki sıralama mevcut haliyle değişmeyecek görülüyor.

Yorum Yaz


Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 21
Bu Ay : 19414
Bu Yıl : 27461
Toplam : 27461
Kayıt/Güncelleme: : 2761 / 27.11.2017

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır