Giresun Ziraat Odası'dan Açıklama Ekonomi

Giresun Ziraat Odası'dan Açıklama

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık zararlılarına karşı ilaçlı mücadelenin mümkün olduğunu ancak tekele karşı bir ilaç bulunmadığını kaydetti.

Karan yaptığı açıklamada, fındık sektöründe oluşan tekelin bir örümcek gibi ağlarını örmeye devam ettiğini bildirdi. Fındıkta yaşanan verim düşüklüğü kadar oluşan tekelinde ciddiye alınması gereken bir tehlike olduğunu vurgulayan Karan, tekelci zihniyetinin Türk fındığını tam anlamıyla kontrol altına almaya çalıştığını ifade etti.

Karan, tekelci zihniyetin fındıkta iyi tarım ve sosyal projelerle üreticiye şirin görünmeye devam ettiğini hatırlatarak, “bu zihniyet için Türk fındığı altın kadar değerli ama niyetleri halis değil. “Kazan kazan” sloganları sadece kendileri için işliyor” ifadelerini kullandı.

Başkenti Giresun olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde 600-700 yıldır fındık tarımı yapıldığını hatırlatan Karan, “Türk fındık üreticisi 7 asırdır fındık üretimi yapmaktadır. Fındık, Giresun ve ülkemiz için bir nimet ve son derece değerli tarımsal bir üründür. Atalarımız, dedelerimiz, babalarımız iyi kötü, az çok bu ürünü bugüne üretmiş ve miras olarak bizlere bırakmıştır. Bizlerde elimizde geldiği kadar üretmeye ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyoruz. Yaşlanan bahçeler ve fındıkta görülen farklı hastalıklar verim düşüklüğüne neden olmaktadır. Göstermelik örnek bahçeler kurmakla, masa başında zararlılarla mücadele etmekle verim artmaz. Üretici bahçesini nasıl bakacağını ve zararlılara karşı nasıl mücadele edeceğini çok iyi biliyor. Türk üreticisini çok düşününler önce Gürcistan’da kurdukları örnek fındık bahçelerinin akıbetini bir açıklasınlar. Bize gelen bilgilere göre tekelci firma tarafından Gürcistan’da kurulan örnek fındık bahçelerinde bırakın verim artırmayı, fındık dahi alamadıkları, bahçelerde başka tarımsal ürünlere yöneldikleri belirtiliyor. Şimdi fındıkta tehlike ilaçlı mücadele ile önüne geçilebilen zararlılar mı? yoksa tekel mi? fındık zararlılarının ilacı mevcut ama tekelin ilacı mevcut değil” dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 317
Bu Ay : 1619
Bu Yıl : 1619
Toplam : 1619
Kayıt/Güncelleme: : 594 / 24.05.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır