Giresun Lezzetleri Şenliği Yerel Haberler

Giresun Lezzetleri Şenliği

Giresun lezzetlerini koruma altına almak, tanıtmak ve yemek kültürümüze sahip çıkmak amacıyla ilimizde bulunan tüm paydaşların katılımıyla “Giresun Lezzetleri Şenliği” düzenleniyor.
 
Giresun Valiliğimizin himayelerinde; İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası ve GESOB’un katkı ve koordinasyonu ile düzenlenecek olan “Giresun Lezzetleri Şenliği” 28–29–30 Eylül 2018 tarihleri arasında Giresun Gemilerçekeği Mahallesi Yalı Mevkiinde bulunan Botanik Bahçe içerisinde yapılacak.
 
28 Eylül Cuma günü 13.30’da “Şenlik Yürüyüşü” ile başlayacak olan “Giresun Lezzetleri Şenliği” 3 gün boyunca zengin içeriklerle devam ederek, 30 Eylül Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.
 
Etkinlik süresince; Giresun mutfak kültürümüzün ve yemeklerimizin tanıtımı yapılarak, sanat sergileri, Türk müziği konserleri ve eğlenceli etkinliklere yer verilecek.
 
Programının ilk günü Debboy Mevkiinden Botanik Bahçeye kadar “Şenlik Yürüyüşü” ile başlayacak ardından Botanik Bahçe’de yapılan protokol konuşmaları ile devam edecek. Botanik Bahçe’de bulunan yemek stantlarının gezilmesinin ardından saat 15.30’da metrelerce uzunluğunda “DEV Giresun Yağlısı” gösterisi yapılacak.
 
Dünyanın en önemli mutfak kültürü yarışması 'Basque Culinary World Prize'da (Bask Dünya Aşçılık Ödülleri) yarışmasında 140 şef arasından ikinci kez finale kalarak, dünyanın en iyi 10 şefinden biri olan sosyal girişimci Ebru Baybara Demir’in “Geleceğe Bırakacak Emanetlerimiz Var Bizim” konulu gıdanın geleceği üzerine yapacağı söyleşinin ardından akşam saat 19.00 da TRT Saz Sanatçıları eşliğinde, Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından “Türk Müziği Konseri” verilecek ve ilk günkü program saat 22.00’de düzenlenecek plaket töreni ile son bulacak.
 
29 Eylül Cumartesi günü saat 11.00’de Tirebolu Çayı eşliğinde “Giresun Simidi” ikramı ile başlayacak olan ikinci gün etkinlikleri; Giresun Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından “Yemek Sanatı Gösterimi”, çocuklara yönelik olarak “Meddah ve İbiş, Balon Sihirbazı, Kukla Gösterisi, Hoptiç ve Topçik” gibi sahne oyunları, Ekoturizm ve Giresun Lezzetleri üzerine söyleşi, halk oyunları gösterisi devam edecek. İkinci gün etkinlikleri akşam saat 18.30 da Giresun Güzel Sanatlar Lisesi, saat 20.00’de ise Giresun Musiki Cemiyeti tarafından verilen Türk Müziği Konserinin ardından saat 21.30’da “Dilek Feneri” uçurulması ile sona erecek.
 
Şenliğin son günü olan 30 Eylül Pazar günü açılış yine saat 11.00’de Tirebolu Çayı eşliğinde “Giresun Simidi” ikramı ile başlayacak, saat 13.00’de Giresun Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından düzenlenecek “Yemek Yarışması” ile devam ederek saat 14.00 de ise çocuklara yönelik sahne oyunları ve çeşitli yarışmalara yer verilecek.
 
Şenlik kapsamında düzenlenecek diğer etkinlikler ise şöyle; 28 Eylül Cuma günü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından “Tabiat ve Yayla Temalı Fotoğraf Sergisi” ile Sanatçı Filiz Uzun tarafından “Geleneksel El Sanatları Sergisi” açılarak,  Halk Eğitimi Müdürlüğü tarafından “Giresun” temalı resim yarışması düzenlenecek. 29 Eylül Cumartesi günü Leyla Aliyeva’nın kişisel resim sergisi ile GEZFOD ve GİFOD tarafından “Giresun” temalı karma fotoğraf sergisi açılacak.
 
Yine “Giresun Lezzetleri Şenliği” etkinliği çerçevesinde 28–29–30 Eylül tarihlerinde, üç gün boyunca “Bereket Kazanı” adı ile Çavuşlu Ekmeği ile pancar çorbası dağıtılarak, yemek sunumları ve satışları yapılacak. Tulu Sanat Atölyesi tarafından da üç gün boyunca geleneksel el sanatlarının yer aldığı bir sergi açılacak.
 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Mursi İçin 81 İl ve İlçelerinde Gıyabında Cenaze Namazı

DEVAMI

Başkan Şenlikoğlu; Çalışanlarımızla Beraber Bir Bütünüz

DEVAMI
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 27
Bu Ay : 9073
Bu Yıl : 9073
Toplam : 9073
Kayıt/Güncelleme: : 1398 / 12.06.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır