Atatürk'ün Giresun'a Gelişinin 94. Yılı Kutlandı Yerel Haberler

Atatürk'ün Giresun'a Gelişinin 94. Yılı Kutlandı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından Gazilik unvanı verilişinin 97. ve Giresun’a gelişinin 94. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Giresun Atatürk Meydan’ın da düzenlenen ilk törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Valilik çelengi, Belediye Başkanlığı çelengi ve Muharip Gaziler Derneği çelengi Atatürk anıtına sunuldu.

Daha sonra Gazi Fahrettin Aksoy tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Giresun Lisesi öğrencisi “Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor” adlı şiiri okudu. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları tarafından yapılan konuşmanın ardından ise buradaki tören sona erdi.

Kutlama programının ikinci bölümü Giresun Liman sahasında devam etti. Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez burada Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından Gazilik unvanı verilmesi ve Giresun’a gelişinin 94. Yıldönümü nedeniyle bir konuşma yaptı.

Başkan Vekili Tökez konuşmasında şunları söyledi; “Bugün, Ulu Önder Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün canını emanet ettiği, yoldaşlarının şehri Giresun’a misafir olduğu ve aynı zamanda da kendisine TBMM tarafından Gazi‘ lik unvanı verildiği günü anmak için bir aradayız. Milletinin bağımsızlığı ve ulusunun bekası uğruna bağrından 42. Ve 47 alayları çıkartmış bir şehir olarak, 19 Eylül’ü anmak ve anlamak, ruhunda hissetmek, en çok bu şehrin insanlarının hakkıdır. Cephelere gönüllü olarak beş bin evladını göndermiş ve bunun yaklaşık 4300’ünü vatan toprağına emanet etmiş bir şehrin çocuğu olarak; Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü bu limanda karşılayanların coşkusunu ve heyecanını tüm benliğimle hissediyorum. Ülkemiz ve milletimiz, tarihinin her döneminde hain tuzaklarla ve bunları kuran şer odaklarıyla mücadele etmiş ve etmektedir. Bu uğurda gazi olmuş tüm kahraman vatan evlatlarını saygıyla selamlıyor, kahraman  şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Giresun Kalesi’nden üç pare top atışının yapılmasının ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a gelişini sembolize eden Türk Bayrağı denizden gelen römorktan indirilerek Vali Harun Sarıfakıoğullarına teslim edildi. Törene katılan protokol üyeleri liman sahasından hareket edip, belediye önü ve Gazi Caddesi güzergâhından Millet Bahçesine geçtiler.

Millet Bahçesindeki törende Mimar Sinan Anadolu Lisesi Öğretmeni Erkut Kır, Dr. Necdet Otaman’ın Atatürk’ü Karşılama Metnini okurken, Giresun Lisesi Tarih Öğretmeni Çağlayan Aydın ise Atatürk’ün Cevabı Metnini okudu. Vali Sarıfakıoğulları ve Vekil Tökez tarafından şeref defteri imzalanıp, şiir okunmasından ardından törenler sona erdi.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Mursi İçin 81 İl ve İlçelerinde Gıyabında Cenaze Namazı

DEVAMI

Başkan Şenlikoğlu; Çalışanlarımızla Beraber Bir Bütünüz

DEVAMI
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 29
Bu Ay : 9075
Bu Yıl : 9075
Toplam : 9075
Kayıt/Güncelleme: : 1398 / 12.06.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır