DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı Türkiye

DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı dönem başkanı   Vali  Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında Gümüşhane ilinde yapıldı.
 
Gümüşhane Ramada  Otelde 28 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Dönem Başkanı Vali Sarıfakıoğulları, tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunması ve geliştirilmes mali destek programına 69 proje, Yeşil Yol güzergahındaki kültür turizm alt yapılarının desteklenmesi programına ise 25 proje teklif edildiğini söyledi.
 
Kadim bir kültürü bünyesinde barındıran Gümüşhane’de bulunmaktan mutluluk duyduğuğunu belirten Vali Sarıfakıoğulları, “DOKA olarak Trabzon’dan sonra diğer bölge illerinde de bulunmakta hem fikir olduk. Bizler 28 Aralık 2017 tarihinde bir araya geldik. İki çağrımız vardı. Bunlardan biri tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunması ve geliştirilmesi mali destek programıdır. Burada amaçlarımızı ulaştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Çok ciddi proje ile katılım söz konusu oldu. Yaklaşık 69 proje ile ajansımızın kapısı çalındı. Hem proje kültürünün geliştirilmesi hem bölgesel anlamda proje destekli çalışmalarla gelişmeye ivme verilmesi noktasında hepimiz için bir kazanç diye düşünüyorum. Bu minvalde yaklaşık 12 milyon liralık bütçemiz var. Ek finansman katkılarıyla beraber yaklaşık 19,5 milyon lira yatırımla bölge illerimiz yararlanacaktır. Bu 69 projede bir projenin dışında diğerleri değerlendirmeye tabi oldu. Diğer 68 proje tek tek değerlendirmeye alındı. Bugün de yönetim kurulu üyelerimiz tarafından son hali değerlendirilecek ve kararlaştırılacak. Nihai olarak Sayın Bakanımızın onayından sonra taraflar arasında sözleşmeler imzalanacaktır” dedi.
 
İkinci proje çağrılarının da Yeşil Yol güzergâhındaki kültür turizm alt yapılarının desteklenmesi programı olduğunu kaydeden Vali Sarıfakıoğulları, bu başlıkta 25 proje geldiğini belirterek, “Bu konuda çok ciddi, çok önemli bir potansiyel içeriyor bölgemiz. Arzu ediyoruz ki bu 25 projeden bugün kabul edilenlerin hayata geçmesi ile beraber turizm potansiyeli Kalkınma Bakanımızın da ifade ettikleri gibi bu proje ile ivme kazanacak. Doğu Karadeniz bir çekim merkezi haline gelecek. Burada da yaklaşık 18 milyon TL’lik bir destek verilecek. Eş finansmanlarla beraber. Bu 25 projenin az sonra bağımsız değerlendiriciler tarafından geçer not alanları 65 puan ve üzeri alınanları yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilecek ve inşallah bunlarda hayat bulacak diye düşünüyorum” diye konuştu.
 
 Ev sahibi ve DOKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak bir konuşma yapan Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş de, Gümüşhane’nin Karadeniz’in iç kesiminde kalan, güzel ve sempatik bir şehir olduğunu söyledi.
 
Dünyanın ikinci, Avrupa’nın en uzun tünelinin Gümüşhane ve Trabzon arasında yapılan yeni Zigana Tüneli olduğunu, 52 tünelle Türkiye’nin en çok tüneli olan illerin başında olduklarını kaydeden Vali Memiş, “Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliği sayesinde, artık dağların arkasında yaşayan insanların da geleceğe umutla bakmayı sağlayan güzel projeleri hep beraber gözlemliyoruz ve müşahede ediyoruz. Devletin bu yatırımlarından dolayı kendilerine minnettarız. Türkiye’de en fazla tüneli olan illerin başında geliyoruz. Tüneller bittiğinde sahile 30-45 dakikada ulaşacağız. Trabzon’a ulaşacağız, Trabzon da bize ulaşacak” şeklinde konuştu.
 
Gümüşhane ölçeğinde diğer illere nazaran birçok sosyal hizmetin kamu tüzel kişiliğinin yapmak zorunda kaldığına değinen Vali Memiş, bu nedenle de DOKA gibi kuruluşların projeleriyle Özel İdareleri ve Belediyeleri özellikle desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Yapılan konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
 
Dönem Başkanı  Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında yapılan toplantıya, Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş, Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay, Ordu Valisi Sayın Seddar Yavuz, Rize Valisi Sayın Erdoğan Bektaş, Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar ve diğer illerin Meclis Başkanları, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay ve diğer illerin TSO başkanları ile DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman katıldı.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

133 Araç Trafikten Men Edildi

Yapılan denetimlerde; 20.255 okul servis aracı/sürücü denetlendi, 1.365 trafik ihlali tespit edildi ve işlem yapıldı, 133 araç trafikten men edildi, 1 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.

DEVAMI

Su Ürünleri Genel Av Yasakları Başladı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada su ürünleri genel av yasağının 15 Nisan'da başladığı kaydedildi. Müdürlükten konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

DEVAMI
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 316
Bu Ay : 12672
Bu Yıl : 12672
Toplam : 12672
Kayıt/Güncelleme: : 1429 / 15.04.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır