11.Kalkınma Planı Karadeniz Toplantısı Türkiye

11.Kalkınma Planı Karadeniz Toplantısı

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Kalkınma Bakanı  Sayın Lütfi Elvan'ın Başkanlığında, Samsun’da gerçekleştirilen, On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı’na katıldı.
 
On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın ev sahipliğinde, TR81 (Bartın, Zonguldak, Karabük), TR82 (Sinop, Kastamonu, Çankırı), TR83 (Samsun, Çorum, Amasya, Tokat) ve TR90 (Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin) bölgelerinden oluşan toplam on altı ilin valileri, rektörleri, belediye başkanları ile ticaret, sanayi, ziraat ve esnaf sanatkâr odası başkanlarının katılımıyla,  4 Nisan Çarşamba günü saat 09.30’da Samsun Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.
 
VALİ KAYMAK : “ON BİRİNCİ KALKINMA PLANI 2019-2023 YILLARINI KAPSAYACAK”
 
Toplantıya ev sahipliği yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, yaptığı açılış konuşmasında, 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan On Birinci Kalkınma planı hazırlıklarının devam ettiğini belirterek, plan hazırlıkları kapsamında yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların katılımıyla Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde de olduğu üzere 81 ilde çalıştaylar düzenlendiğini ve bu toplantılara yaklaşık 12 bin kişinin katılımı sağlanarak plan çalışmalarına girdi sağlayacak önemli bilgilerin elde edildiğini söyledi.
 
Kaymak “Bugün burada Karadeniz Bölgesi’nin 16 ilinden gelen kurum ve kuruluşların üst düzey temsilcileri olarak kalkınma planına en verimli girdileri sağlayacağımızı ümit ediyorum" diyerek “Valiliklerimiz, belediyelerimiz, üniversitelerimiz, ticaret ve sanayi odalarımız ve kalkınma ajansımız arasında birer protokol imzalanmış olup, üniversite rektörlüklerimiz tarafından görevlendirilen akademik personel raportörlüğünde, sektörlerin ilgili kurumlarından ve tüm paydaşlarından da destek alınarak hazırlanmaktadır. On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare toplantısına etkinliğine ev sahipliği yapmaktan, Sayın Bakanımızı ve siz değerli misafirlerimizi şehrimizde ağırlamaktan dolayı memnuniyetimi ifade ediyorum. Organizasyonun faydalı sonuçlara ve hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
 
BAKAN ELVAN : “TÜRKİYE’NİN KALKINMA SÜRECİNİN TETİKLEYİCİSİ OLAN YATIRIMIN TEMELİNİ ATTIK.”
 
Toplantıda bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin yatırımlarla güçlendirilmeye çalışıldığını ifade ederek “Yapılan yatırımların yanı sıra aynı zamanda terör örgütleriyle de mücadele edilmektedir. Dün Türkiye için çok önemli yatırımın temelini attık ki, bana göre, Türkiye’nin kalkınma sürecinin tetikleyicisi olan yatırımın temelini attık. Türkiye’nin en büyük yatırımı, tam 20 milyar dolarlık. Türkiye’yi özellikle nükleer alanda söz sahibi yapacak, bu teknolojiye sahip olmasını sağlayacak olan, çok önemsediğimiz ve çok önemli bir yatırım. Nükleer teknoloji, hemen hemen her alanda kullanılan ve ileri teknoloji alanında ihtiyaç duyulan önemli sektörlerimizden bir tanesi. Bu açıdan biz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in beraber temelini attığı bu yatırımı ülke olarak çok önemsiyoruz ve Türkiye’nin kalkınma sürecini tetikleyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
 
BAKAN ELVAN : “EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE KONUMUNA GELDİK”
 
Türkiye’de, 2017 yılında yüzde 7.4’lük büyüme performansı gösterildiğini kaydeden Bakan Elvan, “Bu çok önemli ve ciddi başarıdır. 2016 yılı sonlarında ve 2017 yılı başlarında uluslararası organizasyonlar, yerli-yabancı basın mensupları ve yazarlar, özellikle yurt dışından Türkiye’nin ekonomik açıdan çöküşe doğru gittiğini ifade eden yazılar yazıyorlardı. Türkiye’nin yüzde 2 civarında büyüyebileceğini, daha faza büyüyemeyeceğini söyleyen kesimler vardı, ama Türkiye olarak biz 2017 yılında G-20 ülkeleri arasında birinci sırada yer alarak, en hızlı büyüyen ülke konumuna geldik. Bu büyümenin kompozisyonuna baktığımızda tarımda, sanayide ve hizmetler sektöründe büyüme görüyoruz. Net ihracatımızın büyümeye pozitif katkı sağladığını görüyoruz” diyerek, yatırımların büyümeye önemli katkı sağladığını söyledi.
 
BAKAN ELVAN : “ARALIK SONU İTİBARIYLA 1 MİLYON 635 BİN KİŞİLİK İLAVE İSTİHDAM SAĞLADIK”
 
Bakan Elvan, Türkiye'nin sağlıklı büyüdüğüne dikkat çekerek “Türkiye’nin 2017 yılında sağlıklı büyümediğini hatta hormonlu büyüdüğünü ifade edenlere en büyük cevap, Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın ve sağlamış olduğu yatırımların büyümeye katkısıdır. Diğer taraftan yine 2017 yılımız ihracat performansı açısından önemli yıl oldu. İhracatımızı 157 milyar doların üzerine çıkardık. 2018 yılında ihracattaki güçlü performansımız devam etti ve 2018 yılının ilk çeyreğinde ihracatımızda yüzde 9’luk artışla 160.4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştık. Mali disiplini asla elden bırakmadık. Mali disiplin konusunda asla taviz vermedik ki, bu konuda da çok değişik ifadeler kullanan kesimleri zaman zaman görüyoruz. Bütçe açığımızın milli gelire oranı orta vadeli programımızda 2017 yılı için yüzde 2’ydi. Biz yüzde 1.5’luk performans gerçekleştirdik. Yani beklenenden 0,5 puan daha düşük bütçe açığını 2017 yılında gerçekleştirdik. İstihdamda ise Aralık sonu itibarıyla 1 milyon 635 bin kişilik ilave istihdam sağladığımızı görüyoruz. Genç ve dinamik nüfusumuz var. İşsizlik oranımız halen 2 basamaklı ama düşme eğilimine girmiş durumda. Fakat istihdam oluşturma alanında Türkiye dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.
 
BAKAN ELVAN : “İSTİKRARDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”
 
İçeride ve dışarıda Türkiye'nin önemli mücadele verdiğini belirten Elvan, “Bir taraftan terörle mücadele edeceksiniz, öbür taraftan yedi düvele karşı mücadele edeceksiniz, ama diğer taraftan da ekonomide dünyanın en hızı büyüyen ülkeleri arasında yer alacaksınız. Bu kolay bir iş değil ama biz bunu başardık. Evet, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı, dik duruşu ve bu konuda oluşturmuş olduğu güçlü siyasi istikrar ülkemizin önünü daha da açmıştır. Bundan sonraki süreçte de açacaktır. İçte ve dışta çok ciddi bir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleyi milletimiz için, yarınlarımız için veriyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz için veriyoruz. Ekonomide, diplomaside, askeriyede de emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Şer odaklarına, ülke düşmanlarına ve her türlü mesnetsiz iddialarla bizlere karşı taarruza geçenlere en iyi cevabı her alanda veriyoruz. Bundan sonraki süreçte de vermeye devam edeceğiz. Türkiye için karamsar tablo çizenlerin beklentilerini boşa çıkarak, ekonomik ve toplumsal istikrardan hiçbir şekilde taviz vermedik ve bundan sonraki süreçte de vermeyeceğiz. Güçlü siyasi iradesi, dinamik özel sektörü ve çalışkan milletiyle Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir engel yoktur, diye düşünüyoruz” dedi.
 
BAKAN ELVAN : “81 İLDE YAKLAŞIK 250 TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
 
Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, 11. Kalkınma Planı'nın bitirileceğini belirterek, “On Birinci Kalkınma Planımıza çok büyük önem veriyoruz. İlk kez kalkınma planı hazırlarken, özel ihtisas komisyonları dışında 81 ilde çalışmalar yaptık. 'Burada yerelin düşüncesi nedir? İllerimizin öncelikleri nedir? İllerimiz Türkiye'ye nasıl bakıyorlar? Türkiye'ye yönelik öncelikleri nedir? Gençlerimizin öncelikleri nedir? Kadınlarımızın öncelikleri nedir?' Bunları il il toplantı yaparak, tespit etmeye çalıştık. 81 ilde yaklaşık 250 toplantı gerçekleştirildi” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kuvvetli Fırtına Uyarısı

MMeteoroloji 11. Bölge Müdürlüğünden 14 Ocak 2018 tarihinde saat 14:20?de 03(37) uyarı no ile yapılan açıklamada Doğu Karadeniz Bölgesi için kuvvetli fırtına uyarısında bulunuldu.

DEVAMI

Fındık Bahçeleri Yenilenmeli

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan Gürcistan, Şili, Amerika, İspanya ve Fransa?nın dönüm başına 250-275 Kg fındık aldığını Türkiye?nin ise bu rakamların çok altında kaldığına dikkat çekerek, bahçelerin mutlak suretle gençleştirilmesi gerektiğini söyledi.

DEVAMI
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 877
Bu Ay : 3074
Bu Yıl : 3074
Toplam : 3074
Kayıt/Güncelleme: : 1119 / 14.01.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır