Zika Virüsü'ne Karşı Önleyici Tedbirler Alınacak Sağlık

Zika Virüsü'ne Karşı Önleyici Tedbirler Alınacak

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında toplanan Giresun İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Zika Virüsü’ne karşı erken tedbir amacıyla alınması gereken önlemler konusunu görüşerek Karara bağladı.
 
İlimizde, içinde bulunduğumuz dönemde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle hastalık yayıcı canlıların üremesini kolaylaştığı ve dolayısıyla bulaşıcı hastalıkların görülmesi ihtimalinin arttığı gerekçesiyle Giresun Belediye Başkanlığı’nın talebi üzerine Valilik Toplantı Salonu’nda 28 Şubat Çarşamba günü "Zika Virüsünden Korunma Amacıyla Alınması Gereken Koruyucu Önlemler"  gündemiyle toplanan Giresun İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, aldığı 28/02/2018 tarih ve 050.01.03-02 sayılı Karar ile söz konusu virüse karşı erken tedbir amacıyla alınması gereken önlemleri belirledi.
 
Alanın Karar’da; “Sağlık Tehditleri Erken Uyarı Dairesi Başkanlığının Zika Virüsü Raporuna göre; batıda Kocaeli, doğuda Giresun’a yayılan vektörün, 7 yılda Orta Anadolu’ya ulaşabileceği belirtilmiştir. Raporda, Türkiye’de geçtiğimiz ekim ayında 4 importe ( dışardan gelen ) “zika virüs pozitif vakası” tespit edildiği belirtilirken, bu virüsün yayılmasında etkili olan “ Aedes “ cinsi sivrisineklerin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’den başlamak üzere Giresun İl Sınırlarında ve Batum’dan Kırım Yarımadası’na doğru yayılmakta olduğu saptanmıştır” denilerek, erken tedbir amacıyla alınması gereken önlemler sıralandı.
 
Söz konusu toplantıda alınan Karar gereğince;
 
1. Taşıyıcı sivrisineklerle mücadele için öncelikle üreme alanlarının azaltılması gerekmektedir. Bu nedenle ilgili yerel yönetimlerce ve vatandaşlarımızca su birikintilerin ortadan kaldırılması, vatandaşlarımızın evlerinin önünde su dolu kap veya su dolabilecek araba lastiği vb. şeyler bırakmaması ve hastalık hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesine,
 
2. Olası üreme yerleri olan çöp konteynerlerinin sağlıklı hale getirilmesi, ilgili belediyelerce çöp konteynerleri ile çöp depolama alanlarının belirli periyotlarla bivosidal ilaçlarla ilaçlanmasına,
 
3. Yine meskûn mahallerde yer alan çöp ve su birikintisi bulunan sahipsiz arsa ve arazilerin belediyelerce temizlenerek, ilaçlanmasına karar verildi.
 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Giresun'da Gıda Denetimleri Devam Ediyor

DEVAMI

Eş Zamanlı Uygulama

Görele Belediyesi İtfaiye ve Zabıta teşkilatının destek verdiği Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Devlet Hastanesinde yapılan yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı.

DEVAMI
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Bu Yıl : 1
Toplam : 1
Kayıt/Güncelleme: : 1 / 19.07.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır