Giresun Haber

Üretici İç Fındık Fiyatına Tepkili Ekonomi

Üretici İç Fındık Fiyatına Tepkili

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, iç fındık raf fiyatıyla, kabuklu fındık arasındaki çelişkiye dikkat çekerek, kabuklu fındığın fiyatı düşerken, iç fındık fiyatlarının yerini koruduğunu ifade etti.

Karan, geçtiğimiz sezon serbest piyasada Giresun kalite tombul fındık 13 liradan işlem görürken, raf fiyatının 45-50 lira olduğunu hatırlatarak, şu anda 9.50 liradan işlem gören fındığın raf fiyatının yine 45-50 lira olduğunu kaydetti.

Fındıkta üreten değil, alıcının kazandığını belirten Karan, “Fındık üretimi yapılan illerde dahi, iç fındık raf fiyatı ile kabuklu fındık fiyatı aşağı yukarı oynamıyor. Sadece bundan üretici zarar görüyor. Kabuklu fındık fiyatı 13 lira iken 45-50 lira olan iç fındığın raf fiyatı, 9.50 lira iken yine 45-50 liradan satılıyor. Kabuklu fındık fiyatı düşerken, iç fındık fiyatının yerini koruması hatta büyük marketlerde 80-90 liraya kadar satılması akla mantığa sığmaz. Üreticiden ucuza alıp, tüketiciye yüksek fiyattan satış yapılması hangi ticari ahlaka ve adaba sığar? Kaldı ki, bu fiyat çelişkisi fındığın iç pazarda tüketimi de olumsuz yönde etkilemekte ve sekte vurmaktadır. Uzmanlar, başta kalp olmak üzere sağlık için günde bir avuç fındık tüketilmesini önerirken, 10 kişiden kaç tanesi 1 kilogram iç fındığa 45-50 lira verebilir. O zaman kabuklu fındığa 9-9.50 lira değer biçenler, iç fındık fiyatlarını da aşağıya çeksin, iç pazarda fındık tüketimi artsın, hem onlar kazansın, hem de üreten kazansın, tüketicide ucuz fındık yesin. Ama maksat farklı, maksat, üreticinin elinden ürününü ucuza alıp, fahiş fiyattan tüketiciye satmak” dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Üretici İç Fındık Fiyatına Tepkili

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, iç fındık raf fiyatıyla, kabuklu fındık arasındaki çelişkiye dikkat çekerek, kabuklu fındığın fiyatı düşerken, iç fındık fiyatlarının yerini koruduğunu ifade etti.

DEVAMI

Çiftçilere Destek Ödemesine Başlanıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı:

DEVAMI
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 142
Bu Ay : 48164
Bu Yıl : 767273
Toplam : 1281467
Kayıt/Güncelleme: : 8097 / 02.10.2017

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır